Pytania i Odpowiedzi

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na koszt instalacji wpływa wiele czynników. Zależy od wyborów podzespołów z jakich składa się instalacja fotowoltaiczna, zależy od wyboru producentów komponentów oraz firmy wykonawczej z którą podpiszemy umowę na wykonanie danej instalacji.

Większość firm podaje cenę za 1 kWp ( jeden kilowatopik)i najczęściej plasuje się ona w przedziale od 3000zł-5000zł netto. Wszystko zależy od wielkości instalacji, im instalacja jest większa, tym cena za 1kWp się zmniejsza. Najlepszym rozwiązaniem aby dowiedzieć się ile będzie nas kosztowała mała elektrownia fotowoltaiczna jest zwrócenie się do wykonawcy o przyjazd na inwestycję oraz dokonanie przez niego odpowiednich pomiarów. Wykonawca zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie oraz wskaże cenę wykonania usługi. Zazwyczaj przyjazd technika bądź handlowca nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Wszystko zależy od producenta danego modułu, jego wielkości, sprawności oraz mocy.

Na rynku mamy ogromny wybór paneli, a producenci wciąż próbują nas czymś zaskoczyć. Większość europejskich rynków jest zalewana panelami produkcji chińskiej co spowodowało w ostatnich latach znaczny spadek cen. W detalu cena za jeden moduł plasuje się w okolicach od 500-1200 zł. Jak widać różnica jest znaczna i pytanie co ją powoduje? Jak zostało wyżej wspomniane składa się na to kilka wartości takich jak moc modułu, rodzaj użytego krzemu, sprawność panela, wartość generowanego napięcia i prądu, czy jest w technologii hulf-cut i FullBlack oraz jaką posiada gwarancję na produkt i sprawność.

Jaki dobrać falownik (inwerter)?

Chcąc uzbroić naszą instalację w odpowiedni falownik należy główną wagę zwrócić na realną moc końcową naszej instalacji. Z tego co widać, wiele firm i handlowców ma z tym spore problemy. Głównym problemem jest czy dobranie wielkości mocy falownika względem sumarycznej mocy modułów? Odpowiedź o dziwo jest dość prosta. Po uwzględnieniu na mapie nasłonecznienia (na 1m^2) w danej lokalizacji oraz po dokonaniu odpowiedniego ułożenia paneli w danym kierunku świata (południe, wschód, zachód) oraz kącie nachylenia powierzchni modułów jesteśmy w stanie obliczyć realną moc produktywną dla naszej instalacji. Mając te dane oraz roczny wykaz dni pochmurnych i słonecznych dla naszej lokalizacji jesteśmy w stanie dobrać falownik tak aby jego proces uruchomienia ( co łączy się z napięciem podanym z paneli na wejście MPPT falownika) był jak najszybszy. Producenci czołowych marek falowników podają za najlepsze rozwiązanie, (dla naszej szerokości geograficznej) przewymiarowanie instalacji względem falownika o 15-20%.

Każdy falownik w swojej specyfikacji ma podane napięcie potrzebne do uruchomienia urządzenia. Proszę pamiętać, iż nie da się przewidzieć ile napięcia uzyskamy z instalacji (potrzebnego do uruchomienia falownika) przy bardziej lub mniej pochmurnym dniu.

Mam dach pokryty dachówką karpiową, czy to problem?

To zależy. Najważniejszym kryterium jest ocena stanu technicznego pokrycia dachowego. Z doświadczenia wiemy, że kilkudziesięcioletnia dachówka karpiowa (którą najczęściej spotkamy na starych stodołach) nie pozwala na bezinwazyjne założenie konstrukcji dedykowanej pod panele fotowoltaiczne. Często występuje taki problem i okazuje się po oględzinach, że koszt uszkodzeń bądź napraw takiego dachu może później przerosnąć cenę samej instalacji lub praktycznie uniemożliwić pracę przy niej. Posiadanie jako pokrycia dachowego „karpiówki” nie jest wbrew pozorom przegraną sprawą. Jeżeli dachówka jest stosunkowo nowa i po ocenie stanu technicznego widać, iż nie skruszeje pod obciążeniem, mamy na to odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne i możemy przystąpić do montażu, który niewątpliwie zakończy się sukcesem ku uciesze inwestora.

Jaką taryfę wybrać? G11? G12? G12w?

Do wykorzystania u dystrybutorów energii mamy zazwyczaj kilka wyborów taryf z jakich będziemy się rozliczać. Jest to kwestia indywidualna i najlepiej skonsultować niepewność związaną z wyborem taryfy z dystrybutorem energii dla danego regionu.

Ile czasu zajmuje założenie instalacji fotowoltaicznej?

Podejmując współpracę z OM Power czas wykonania instalacji nie jest dłuższy niż 3 tygodnie.

W jakim terminie zwróci mi się instalacja?

Często słyszymy pytanie „jak szybko zwróci mi się instalacja”, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od materiałów i komponentów z jakich jest zrobiona. W przybliżeniu (wykorzystując dostępne nam ulgi) instalacja fotowoltaiczna zwróci się w przedziale 6-9 lat, nie biorąc pod uwagę wzrostu cen za energię w nadchodzących latach.

Czy firma musi posiadać specjalne pozwolenia na wykonywanie instalacji PV?

Każda firma wykonująca pracę przy urządzeniach elektrycznych powinna mieć odpowiednie uprawnienia. Są to uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego dla instalatorów OZE bądź uprawnienia SEP (powyżej 1000V). OM Power posiada wszystkie niezbędne uprawniania do wykonywania instalacji fotowoltaicznych.

Czy instalacja naziemna jest droższa od dachowej?

Niewątpliwie tak. Instalacja położona na gruncie jest obszerniejsza w zakresie prac budowlanych takich jak wykopy czy wbijanie podpór nośnych. Cena samej konstrukcji naziemnej jest znacznie wyższa od konstrukcji dachowych.

Czy muszę posiadać instalację odgromową jeśli chcę założyć panele?

Nie. Według prawa budowlanego nie ma takiej konieczności. Aczkolwiek, posiadanie instalacji odgromowej jest niewątpliwą zaletą wpływającą znacznie na bezpieczeństwo domowników podczas wyładowań atmosferycznych.

Jakie zabezpieczenia stosuje się do instalacji fotowoltaicznej

Najczęściej stosowane zabezpieczenia to ograniczniki przepięć (typu T1 i T2 ) prądu stałego oraz prądu przemiennego. Dodatkowo niewątpliwa zaletą jest wykorzystanie wyłącznika nadprądowego oraz różnicowo-prądowego. Mimo, że nowoczesne falowniki mają często przystosowane zabezpieczenia nie powinno się rezygnować z dodatkowej skrzynki z zabezpieczeniami. W końcu powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz mienia.

Czy panele fotowoltaiczne są samoczyszczące?

Często zdarza się to pytanie. Realną odpowiedzią jest – to zależy!

Najważniejszą rzeczą jest kąt pod jakim będą umieszczone moduły. Im większy kąt tym lepsze samooczyszczenie podczas opadów deszczu. Jeżeli umieścimy panele na płasko (poziomo) to żadna powłoka samoczyszcząca nie pomoże.

Jakie dobrać grubości przewodów (kabli)?

Odpowiedni dobór grubości żył przewodów zależy w głównej mierze od wielkości instalacji, oraz od długości przewodów po stronie prądu stałego.

Najczęstszym rozwiązaniem przy mikroinstalacjach dla jednej żyły to 4mm^2 oraz 6mm^2.

Jak długo potrwa dofinansowanie z programu „Mój prąd”?

Według danych z Ministerstwa Środowiska program dofinansowania 5000 zł do mikroinstalacji zakończy się 18 grudnia 2020 roku.

Czy będzie kolejna trzecia tura dofinansowania z programu „Mój prąd”

Ministerstwo nie podaje żadnych danych na ten temat, a w branży krążą różne informacje.
Na pewno jest duże prawdopodobieństwo, iż dofinansowania na fotowoltaikę nie zostaną wstrzymane.

Czy jest możliwe założenie instalacji PV na membranie?

Oczywiście jest taka możliwość. Producenci konstrukcji mają specjalne rozwiązania dedykowane pod takie pokrycie dachowe.

Od kiedy obowiązują nowe zmiany w przepisach PPoż dotyczące instalacji PV?

Zmiany weszły w życie z nowym prawem budowlanym 18 września 2020 roku.

Jakie obowiązki musi spełnić instalator aby instalacja fotowoltaiczna była zgodna z nowymi przepisami przeciwpożarowymi?

Każda instalacja o mocy większej niż 6,5kWp musi być skonsultowana z rzeczoznawcą Ppoż i wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi.

Rzeczoznawca stwierdza i wyznacza sposób zabezpieczeń elektrycznych w każdej osobnej instalacji.
Jeżeli kubatura budynku na którym ma powstać instalacja wynosi więcej nić 1000m^3 wtedy obowiązkowo powinna być zabezpieczona przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu (PWP).
Wszystkie instalacje o mocy większej niż 6,5kWp muszą być zgłoszone do regionalnej straży pożarnej.

Co Zyskujesz?

Program

Program "Mój Prąd"

DOTACJA rządowa do inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosząca 7000zł + do 15000zł na magazyn energii. Szczegóły na mojprad.gov.pl .

Ulga Termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna

Koszty instalacji fotowoltaicznej możesz odliczyć od podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym.

Miasto Wrocław

Miasto Wrocław

Specjalne warunki sześcioletniego zwolnienia z podatku od nieruchomości dla miasta Wrocław! Zapytaj o szczegóły!

OM Power

Tworzony przez nas zespół posiada wieloletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii, które było zdobywane w Niemczech oraz Norwegii, co owocuje wysoką jakością wykonywanych przez nas usług.

Kontakt

Darmowa Wycena

    Formularz Zgłoszeniowy