Falowniki

Nieodłącznym elementem elektrowni fotowoltaicznej jest falownik, inaczej inwerter (z angielskiego).
Jest to urządzenie, które łączy generator fotowoltaiczny z domową instalacją elektryczną oraz z siecią elektroenergetyczną.

Do czego służy falownik

Zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny. Moduł PV produkuje energię w postaci prądu stałego, a z kolei domowe instalacje elektryczne oraz sieć elektroenergetyczna pracują z prądem przemiennym. Falownik przetwarza prąd DC na AC o parametrach sieciowych zgodnych z Polskimi Normami, aby zostały nim zasilone domowe odbiorniki elektryczne i elektroniczne. Nadwyżki wyprodukowanej energii trafią do sieci energetycznej. Odpowiednimi parametrami stosowanymi w naszym kraju jest napięcie 230-240V oraz częstotliwość 50Hz. Wysokim wymogiem stawianym inwerterom jest sprawność, której minimalna wartość powinna wynosić 97%.

Dla czego służy

Jak działa falownik

Inwerter zapewnia optymalne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej poprzez śledzenie punktu mocy maksymalnej łańcucha modułów. Funkcję tą spełnia układ MPPT czyli Maximum Power Point Tracker. Jego zadaniem jest sterowanie obciążeniem podłączonych modułów fotowoltaicznych tak, aby generowały możliwie jak największą moc. Najlepsze falowniki potrzebują na znalezienie punktu mocy maksymalnej jedynie kilku sekund. Z racji wielokrotnie zmieniających się w ciągu dnia warunków słonecznych i temperatury oraz związaną z tym każdorazową koniecznością znalezienia nowego punktu mocy maksymalnej, wpływa to znacząco na wydajność instalacji, w przypadku gdy falownik jest gorszej jakości. Falownik w zależności od ilości przyłączanych paneli fotowoltaicznych i ilości ich połączeń w łańcuchy może być wyposażony w jeden lub więcej wejść MPPT.

Jak działa falownik

Dostęp z Aplikacji

Obecnie stosowane falowniki wyposażone są w monitoring pracy instalacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zdalny odczyt rejestrowanych danych pracy instalacji, odbywający się poprzez stronę internetową bądź aplikację na telefonie komórkowym. Dzięki takim rozwiązaniom możemy kontrolować na bieżąco, z dowolnego miejsca na Ziemi, pracę własnej elektrowni słonecznej. Po poprawnym skonfigurowaniu, system może sam powiadomić użytkownika (np. smsem), w razie wystąpienia niepożądanych sytuacji w pracy instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli inwestor zdecydował się na zastosowanie optymalizatorów mocy, istnieje wtedy możliwość analizy pracy układu na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego. W tym przypadku każdy moduł działa niezależnie i spadek sprawności panelu sąsiadującego nie wpływa na sprawność reszty instalacji.

Dostęp z Aplikacji

Jakie są typy falowników

Ze względu na moc inwertery można podzielić na trzy kategorie:

Falowniki Szeregowe

Falowniki Centralne

Mikroinwertery

Te ostatnie są rzadko stosowanym rozwiązaniem, w którym mikrofalownik współpracuje wyłącznie z kilkoma modułami PV. Najbardziej popularne są inwertery szeregowe, inaczej nazywane łańcuchowymi, ich specyfiką jest zakres mocy do 50 kW. Takie falowniki są wykorzystywane w mikroinstalacjach przydomowych, jak i większych instalacjach. Falowniki centralne to inwertery o bardzo dużej mocy, nawet kilku Megawatów. Najczęściej obsługują one moduły PV na farmach fotowoltaicznych, złożonych z kilkunastu tysięcy modułów. W przypadku standardowych instalacji PV, zbudowanych z paneli krzemowych, stosowane są falowniki beztransformatorowe, wyróżniają się one mniejszą wagą niż falowniki wyposażone w transformator.

Zgodnie z obowiązującym polskim prawem oraz normami warto zaznaczyć, że występują falowniki jednofazowe i trójfazowe. Ograniczającą mocą jest wartość 3,68 kW dla instalacji jedno fazowej. Nie można przekroczyć tego zakresu ze względu na zbyt duże obciążenie przewodów i kabli elektrycznych w przydomowej instalacji.

Tylko najlepsze marki

Proponujemy najlepsze rozwiązania falowników takich jak
SolarEdge, GoodWe, Fronius, SMA Solar czy HUAWEI.

Jesteśmy certyfikowanym instalatorem koreańskich falowników GooDwe

  • SMA Solar
  • Fronius
  • Solar Edge
  • Huawei
  • GoodWe

    Dowiedź się więcej

    Aby uzyskać więcej informacji wypełnij formularz zgłoszeniowy na naszej stronie
    a niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy. To nic nie kosztuje!

    Darmowa Wycena

    Co Zyskujesz?

    Program

    Program "Mój Prąd"

    DOTACJA rządowa do inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosząca 7000zł + do 15000zł na magazyn energii. Szczegóły na mojprad.gov.pl .

    Ulga Termomodernizacyjna

    Ulga Termomodernizacyjna

    Koszty instalacji fotowoltaicznej możesz odliczyć od podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym.

    Miasto Wrocław

    Miasto Wrocław

    Specjalne warunki sześcioletniego zwolnienia z podatku od nieruchomości dla miasta Wrocław! Zapytaj o szczegóły!

    OM Power

    Tworzony przez nas zespół posiada wieloletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii, które było zdobywane w Niemczech oraz Norwegii, co owocuje wysoką jakością wykonywanych przez nas usług.

    Kontakt

    Darmowa Wycena

      Formularz Zgłoszeniowy